Eddigi előterjesztéseink többek között a Külső Kerületi Körút, a Cséry telepi szennyvíziszap komposztáló, az iskolaöszevonások területén kínáltak megoldási javaslatokat. Hiába dolgoztunk azonban ezeken a javaslatokon, mert a többségben lévő szocialista-szabaddemokrata vezetés egyetlen alkalommal sem szavazta meg előterjesztéseink napirenre vételét. Vita nélkül söpörte le ezeket, jelezve, nem kíváncsi javaslatainkra, tárgyalni sem hajlandó róla. Ez a hatalmi arrogancia nem összeegyeztethető a demokrácia alapelvéivel, ezért a szeptemberi ülésen a következő interpellációt intéztük a polgármesterhez:
„A demokrácia és az önkormányzatiság arcul csapása”
Az elmúlt fél évben többször tapasztalhatta frakciónk a testületi működés során, hogy az Önök által alkotott többség nem veszi figyelembe az alapvető demokrácia szabályait, az önkormányzati működés minimumát, és az ellenzék előterjesztéseit folyamatosan figyelmen kívül hagyja.
A legutóbbi testületi ülésen immár sorrendben negyedszer fordult elő az, hogy a szocialista frakcióvezető javaslatára az általunk előterjesztett napirendi pontról még tárgyalni sem voltak hajlandóak. Ily módon javaslatainkat annak érdemi megfontolása, vitája nélkül utasítják el.
Mi ez, ha nem a demokratikus szabályok minimumának az asztal alá söprése!
Véleményünk szerint ez a gyakorlat nem méltó az önkormányzatisághoz, felháborító, hogy az egyéni körzetek többségének mandátumát elnyerő ellenzéki képviselők által előterjesztett javaslatokról így döntenek, még csak a vélemények ütköztetésére sem adnak lehetőséget.
Polgármester Úr!
Szerintünk ez a demokratikus működés arcul csapása, és Ön ehhez az eljáráshoz asszisztál?
Hogyan tudnak Önök szembenézni azokkal a lakosokkal akik jóvoltából frakciónk javaslatokat fogalmaz meg előterjesztések formájában, hiszen Önök azzal, hogy tárgyalásra sem méltatják, a kerületi emberek ellen cselekednek.
Mindezek alapján az alábbi kérdésekre várom válaszát:
- Miért nem veszik figyelembe és miért nem adnak lehetőséget az utóbbi hónapokban az ellenzék javaslatainak megvitatására?
- Véleménye szerint ez megfelel az önkormányzatiság alapelveinek?
- Van-e esély arra, hogy változtatnak ezen a hozzáálláson, és belátják hogy az érdemi párbeszédre szükség van a kerület érdekében?